Zhruba před rokem se nadace rozhodla pomoci Mostu nastartovat obnovu kdysi výstavní zelené plochy v centru města částkou půl miliónu korun. Úkolem projektového týmu z mostecké radnice bylo prohloubit zájem veřejnosti o proměnu místa, navázat klíčové partnery zastupující různé zájmové a sociální skupiny a otestovat soužití všech, kteří by měli park do budoucna společně využívat.
„Projekt má výrazný sociální rozměr, v blízkosti parku je sociálně problematická lokalita Stovky, několik nízkoprahových klubů a půjde o prostor navrhovaný pro velmi různorodé skupiny obyvatel. S ohledem na budoucí udržitelnost parku jsme potřebovali vtáhnout do dění mnohem širší skupinu aktérů, než se městu dosud podařilo, a trochu nabourat některé zažité stereotypy,“ vysvětluje ředitelka Jitka Přerovská, proč se nadace rozhodla podpořit nejprve tzv. před-realizační fázi projektu, během níž mělo město potvrdit snahu o intenzivnější vtažení občanů do dění kolem parku.
Do přípravy aktivit se zapojila široká síť partnerů.Lidé z řad Romů byli oslovováni nejčastěji prostřednictvím neziskových organizací pracujících s romskou menšinou, se kterými spolupracuje město Most dlouhodobě v rámci komunitního plánování. Významnými partnery se stala nízkoprahová zařízení – Klub národnostních menšin a Zimák.
Ve spolupráci s klubem seniorů, Podkrušnohorským gymnáziem Most, Základní uměleckou školou Moskevská, Oblastním muzeem Most a obchodním domem Central vznikala například setkání s pamětníky a výstava s názvem Mapa historie parku, jíž se město pokusilo navázat na historii kdysi výstavního místa a přes vzpomínky pamětníků se přiblížit potřebám současné společnosti.
Zpustlý prostor parku oživilo několik společenských akcí, které měly vtáhnout obyvatele více do dění a zapojit děti jako generaci nezatíženou minulostí a společenskými rozepřemi. Poprvé po desítkách let park ožil ve větším měřítku v rámci Víkendu otevřených zahrad, s jehož přípravou pomáhali kromě města Most a výše zmíněných partnerů také Veřejná kulturní iniciativa, Klub národnostních menšin, Středisko volného času, městská policie a další. V parku Střed odstartovala například také cyklistická sezóna 2018, uskutečnil se fotbalový turnaj dětí ze Stovek, asistentů prevence kriminality a strážníků městské policie „Společně kopeme za park.“
Důležitou oporou projektovému týmu byla také Agentura pro sociální začleňování, jejíž lokální konzultanti přišli mimo jiné s myšlenkou uspořádat veřejné setkání k parku Střed. Akce přinesla vedle aktuálních informací k obnově parku i řadu zajímavých přednášek a příkladů dobré praxe k tématu rozvoje městských čtvrtí odjinud.
Další pokračování projektu, obnášející přípravu a realizaci architektonické soutěže, zpracování projektové dokumentace a samotnou revitalizaci chce nadace podpořit částkou 25 miliónů korun. O plánovaném postupu bude nyní jednat s městem. Dokončení obnovy parku se předpokládá v roce 2023.