Město Most se společně s desítkami partnerů z řad škol, městských i neziskových organizací a aktivních občanů Mostu snaží probudit k životu dlouhodobě chátrající park Střed a znovu z něj učinit oblíbené místo setkávání pro všechny generace. Město připravilo osvětové i zážitkové akce pro veřejnost směřující k pochopení minulosti a nalezení nové identity místa.
První akce zaměřená na mapování historie parku Střed byla zahájena v dubnu. Město Most ve spolupráci s Nadací Proměny Karla Komárka, která pomáhá s před-realizační přípravou obnovy městského parku, tehdy vyhlásily soutěž o nejzajímavější fotku a vzpomínku na park z doby jeho největší slávy. Přímo pro mostecké pamětníky si pak město připravilo pracovní seminář s názvem „Park Střed – Příběhová dílna“. S ním pracovníci města od března do května navštívili v rámci osmi společných setkání v klubech seniorů kolem osmi set pamětníků. V úvodu každého semináře představili park s jeho přednostmi i současnými problémy a seznámili účastníky se záměry města na jeho obnovu.
V hlavní tvůrčí části pamětníci ve skupinách spolu se zástupci města, městské policie a studentkami mosteckého gymnázia na park Střed společně zavzpomínali nad fotografiemi ze 70. a 80. let, získanými ze Státního okresního archivu Most a Oblastního muzea v Mostě. „Vzpomínali, jaké to bylo, když místo parku ještě byla louka, když se potom park budoval a sázely se v něm stromy, jak byli jako Mostečané hrdí na svůj moderní park s vodotrysky a co vše v parku zažili. Na konci měli radost, že jsme jim do klubu přinesli nové a pozitivní téma, o kterém si mohou mezi sebou povídat. Měli jsme radost, že se nám povedlo připravit zajímavý program a hlavně z toho, že nám lidé moc fandí,“ popsala atmosféru na setkání Veronika Loucká, která má na starosti zapojení veřejnosti do projektu obnovy parku.
Své vzpomínky pamětníci zaznamenávali do připraveného listu a společně pak vytvářeli pocitovou mapu, v níž vyznačovali například místa, kde v parku rádi seděli, kam chodili na rande nebo kde si rády hrály jejich děti.
Na závěr byli pamětníci vyzváni, aby zapátrali v rodinných archivech a podělili se o zajímavé fotografie, které by pomohly dotvořit mapu minulosti parku Střed. Nejhezčí vzpomínky a fotografie budou odměněny a spolu s výstupy z pocitové mapy vystaveny 10. června 2018 na akci Víkend otevřených zahrad (program zde), která se uskuteční od 14 do 18 hodin přímo v mosteckém parku Střed.
„Všechny bych chtěl srdečně pozvat na červnovou slavnost v parku. Jsem rád, že se naše snaha o znovuzrození chátrajícího parku setkala s takovým ohlasem. Když vidím všechny fotografie, vzpomínky a slova podpory, které nám adresovali mostečtí pamětníci, tak mám dobrý pocit, že má naše práce smysl. Za tu podporu děkujeme,“ uvedl primátor Jan Paparega.
Seminář byl připraven s využitím moderní metody, tzv. storytellingu (vyprávění). Metoda, využívaná jako umělecká disciplína a edukační prostředek zároveň, se uplatňuje i při plánování přeměny veřejného prostoru ve spolupráci s veřejností. Pracuje s vyprávěním a vzpomínkami účastníků ve skupinách a má za cíl vzbudit jejich zájem a aktivně je zapojit.
Pracovní semináře jsou součástí přípravných aktivit zaměřených na obnovu mosteckého parku Střed, které probíhají s podporou Nadace Proměny Karla Komárka.