Téměř dvě desítky partnerů z řad škol, městských a neziskových organizací, veřejných iniciativ, soukromých subjektů i aktivních občanů Mostu chce letos společně s radnicí probudit k životu dlouhodobě chátrající park uprostřed města a znovu z něj učinit oblíbené místo setkávání pro všechny generace. V plánu jsou osvětové i zážitkové akce pro veřejnost směřující k pochopení minulosti a nalezení nové identity místa.
Snaha o obnovu kdysi výstavního parku Střed u sportovní haly se po opakovaných pokusech města o změnu začíná posouvat vpřed. Nadace Proměny Karla Komárka, u níž radnice opakovaně žádala o nadační příspěvek, projektu poskytla na rok 2018 zatím pouze dílčí podporu na tzv. před-realizační fázi. „Další odbornou pomoc a finance ve výši 25 miliónů korun nadace podmínila jednak dořešením některých majetkoprávních náležitostí, jednak vytvořením podmínek pro širší spolupráci města s jeho obyvateli. Na dobře vedeném projektu nám velmi záleží, proto jsme se této šance chopili s nasazením,“ vysvětluje primátor Mostu Jan Paparega.
V průběhu února a března se projektovému týmu města podařilo vytvořit širší síť partnerů, kteří mají zájem se na projektu aktivně podílet. Sérií společně navržených akcí, chtějí vzbudit co největší zájem obyvatel o park. „Cílem je posílit vazby mezi různorodými partnery, kteří na projektu spolupracují, podpořit více komunitní život města a bezproblémové soužití obyvatel. Do budoucna usilujeme o vznik živého a fungujícího parku, k němuž se lidé budou vztahovat s vědomím, že jej pomáhali tvořit,“ říká Jitka Přerovská z Nadace Proměny Karla Komárka. Právě nadace městu s nastavením dalších kroků pomáhá a chce, aby se na projektu před klasickým zahájením příprav architektonické soutěže na revitalizaci parku pracovalo dlouhodoběji.
První z akcí určených veřejnosti, zaměřená na mapování historie parku Střed, odstartuje teď v dubnu. „Pamětníci a držitelé dobových fotografií si v ní budou moci zasoutěžit o nejzajímavější vzpomínku z parku Střed. Zároveň budeme spolu s dalšími partnery průběžně tvořit mapu minulosti místa, kterou slavnostně představíme 10. června vernisáží výstavy umístěné přímo v parku. Tématu se bude speciálně věnovat také například Klub seniorů, s využitím populárního storytellingu, nebo Klub národnostních menšin,“ uvádí koordinátorka projektu za participaci Veronika Loucká z mostecké radnice. Více v přiloženém letáčku.
Zmíněná červnová akce bude součástí celorepublikového Víkendu otevřených zahrad a kromě výstavy k minulosti parku nabídne komentované procházky, výtvarně zaměřené dílny pro děti i mládež a celou řadu doprovodných aktivit pro návštěvníky všech věkových i sociálních skupin.
Hlavní podzimní akcí bude dvoudenní říjnová Konference k rozvoji městských čtvrtí v Mostě věnovaná veřejnému prostoru. Nabídne nejen inspirativní příklady dobré praxe, ale zkusí téma uchopit i z pohledu sociální práce a umění.
Kromě statutárního města Most se na přípravě letošních projektových akcí bude podílet řada partnerů – organizací i jednotlivců. Patří k nim Základní umělecká škola v ulici Moskevská, Středisko volného času, Podkrušnohorské gymnázium Most, Klub národnostních menšin a nízkoprahové zařízení Zimák, Obchodní centrum Central Most, Městská správa sociálních služeb, Klub seniorů, Oblastní muzeum Most, Ekologické centrum Most pro Krušnohoří, Agentura pro sociální začleňování, neziskové organizace, Veřejná kulturní iniciativa – Jana Jungmannová & spol. a další aktivní lidé se zájmem o rozvoj města.
Přípravnou fázi projektu podporuje Nadace Proměny Karla Komárka.