V parku Střed byly zahájeny první průzkumy, připravuje se projektová dokumentace. Koncem letošního roku se začne stavět

Na pozemku parku Střed v blízkosti navrženého objektu kavárny byl na sklonku minulého roku odvrtán průzkumný vrt s hloubkou 75 m. Tento vrt měl ověřit, zda bude možné zřídit studnu a využít vlastní zdroj podzemní vody pro potřeby obnoveného parku.

„Vzhledem k dobré naměřené orientační vydatnosti vrtu 0,8 l/sec bude průzkumný vrt stavebně dokončen na studnu. Na základě vyhodnocení rozboru kvality vody z vrtu bude po její případné úpravě v souladu se současnými trendy použita jako místní zdroj vody pro navržené vodní prvky v parku, případně pro systém závlahy zeleně,“ uvedl městský architekt Petr Nesládek.

O několik dní později pak proběhl technický průzkum stávajících vodních prvků v horní části parku kvůli jejich rekonstrukci. V parku zůstane zachována vodní kaskáda a spodní část vodního prvku se sochou nazvanou Léda s labutí. Místo horní soustavy dvou bazénů bude v parku vybudována kavárna a místo spodního vodního prvku u ul. Bělehradská bude zastřešené pódium s hledištěm.

Vizualizace budoucí podoby parku Střed

„V současné době architekti dokončují projektovou dokumentaci a připravuje se výběr dodavatele. Na konci roku 2021 bude zahájena rekonstrukce parku. Slavnostního otevření se dočkáme v roce 2022. Věřím, že z tohoto nevyužívaného místa v centru města vznikne živý a funkční park. Ten nám pomáhala tvořit spousta místních lidí, a proto doufám, že výsledek své práce budou také rádi navštěvovat,“ uvedl primátor města Mostu Jan Paparega.

Projekt realizuje město Most ve spolupráci s Nadací Proměny Karla Komárka. „Nadace Proměny nepodporuje jen kvalitní architektonické řešení parku, naší snahou je vytvořit fungující park, do kterého se lidé budou rádi vracet. Již v průběhu letošního roku máme v plánu v parku uspořádat řadu komunitních akcí, které budeme organizovat společně s městem Most a místními iniciativami. Cílem těchto akcí je do parku přilákat nové návštěvníky a představit obyvatelům města, jak bude park vypadat po proměně.“ dodává Petra Lepková Melingerová, programová ředitelka Nadace Proměny Karla Komárka.

Představujeme revitalizované parky v jiných městech
Nadace Proměny Karla Komárka usiluje o koncepční rozvoj parkově upravených veřejných prostor a zvyšování kvality života ve městech od roku 2006. Doposud na rozvoj městské parkové zeleně poskytla přes 120 mil. korun. Staví na zapojování veřejnosti a spolupráci s odborníky. Živých, funkčních a dlouhodobě udržitelných prostranství má na svém kontě už několik. Představujeme Vám první z nich.

Dvořáčkův a Janurův park v Kamenickém Šenově
Na někdejší snahu zakladatelů navázala šenovská radnice projektem, který nadace podpořila jako vůbec první ve své historii. Záměrem města bylo vytvořit na zpustlých plochách upravená veřejná prostranství. Oba parky získaly v rámci projektu nejen novou podobu ale i jméno, o němž rozhodlo hlasování místní veřejnosti. Parky dnes připomínají dva významné pedagogy, kteří v Kamenickém Šenově v minulosti působili. Úprava Janurova parku zachovává fragmenty původních budov jako připomínku někdejší historie.
Více: https://senovske-parky.nadace-promeny.cz/cz/novinky/317_senovske-parky-2014.html

Nadace Proměny Karla Komárka
Nadace Proměny Karla Komárka je soukromá nezisková organizace, která se od roku 2006 zasazuje o rozvoj prostředí měst v České republice a širší povědomí o významu architektury, krajinné tvorby a kvalitního prostředí pro život. Nadace poskytuje granty, konzultace i odbornou podporu projektům zaměřeným na veřejný prostor a školní zahrady. Věnuje se také souvisejícímu vzdělávání dětí a dospělých. Nadace a její projekty získaly již několik ocenění odborné i laické veřejnosti.
Více: http://www.nadace-promeny.cz/cz/o-nadaci/poslani.html

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *